Bakan Alim’den EYT açıklaması: “Gelecek günlerde açıklanacak”

28.07.2022 13:05 Haber Deposu: İHA Bir otelde meydana gelen programın açılış konuşmasını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yapmış oldu. Aktaş, “Bursa, endüstri ve teknoloji uyumunu başaran sayılı şehirlerden birisidir. Türkiye her alanda güçleniyor, Bursa’da öncü şehirlerdendir. Bursa yüzlerce büyük yatırımcıya ev sahipliği yapıyor. 26 milyar dolar dış tecim hacmi var. İşsizlik oranı şehirde yüzde 9,2’dir. İşe katılım 52,4’tür. Bursa’nın nüfusu 3 milyon 150 bindir. Her yıl 50-60 bin artıyor. Bursa’da açıkçası üretimle ilgili potansiyelin olduğu gerçektir. Bursa’da yetişmiş ara eleman ihtiyacı var. Tüm bu tarz şeyleri göz önüne aldığımızda tüm bu ihtiyaçlardan hareketle Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak iş arayanlarla iş buluşturanları buluşturan BİKO’yu hayata geçirdik. Bursa İstihdam ve Kariyer Ofisi (BİKO) toplumsal mesuliyet projesidir. Ek olarak, Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi (BURSKOOP) aracılığı meslek lisesinde 20 ayrı kısmı yeğleyen 5 bin öğrenciye aylık burs veriyoruz” dedi.Internasyonal Göç Örgütü Kıdemli Program Koordinatörü Torsten Harschenz ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“Bursa’da pek oldukca üretim alanı var. Tekstil, otomotiv, besin başta olmak suretiyle üretim emek harcamalar gerçekleştiriyoruz. 85 binin üstünde işletmenin yer aldığını duydum. Ortalama 750 bin şahıs çalışıyor ve etkisi altına alan buldum. İldeki yüksek nüfusa karşın halen nitelikli iş enerjisini bulmak mevzusunda sıkıntılar bulunduğunu biliyoruz. Bu probleminin çözülmesi gerekiyor. İŞ-KUR bizim ortağımız. 300 katılımcının belirli firmalara yerleştirilmesi ile başlayacağız. Burada şirket temsilcileri var. Sizler ile bizim çalışmamız mühim. İlk olarak amaçlarımızdan bir tanesi belirli alanlarda uzman olacak mühendis ustalaşmış teknisyenler şeklinde deneyimli kişilerle gereksinim duyulan istihdam ile eşleştirmeyi hedefliyoruz.”
“Bursa üretirse, kazanırsa Türkiye gelişir ve kazanır” diyerek sözlerine giriş meydana getiren Bursa Valisi Yakup Canbolat, “Bilhassa son yıllarda kendisine yeten Türkiye, dostlarına itimat vermeye devam ediyor. Üretim, devletlerin sürdürülebilir ekonomileri için önemlidir. Ülkenin en mühim sermayelerinden bir tanesi genç nüfustur. Bursa’da 2020 senesinde 736 bin çalışan varken, 2022’de bu sayı 840 bine 631 ulaştı” şeklinde konuştu.
Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, projeden söz ederek, “Bu proje ile sanayide 50 bin istihdam sağlamak istiyoruz. Bu programın başarıya ulaşmış olması sanayiye çeşitli sektörlerde yetişmiş iş gücü sağlamaktır. Bu Türkiye’nin içinde bulunmuş olduğu şartlar noktasında anlamlıdır. Türkiye gelişmekte olan bir ülkendir. Öteki gelişmekten olanlardan ayrışıyor. Yüzde 11,7 büyüyerek ayrıştık. Bunlardan biri de salgın döneminde açıkça gördük. Dünya’nın en süratli büyüyen bir ülke olarak ayrıştık. Gelişme hızı oldukça iyi, 7,3 büyüdük. Sanayide gelişme devam ediyor. 9,1 endüstri sektörü büyüdü. Sanayideki imalat tüm sanayiyi sürükledi. Türkiye üretim gücü ile sorunları aşabilir. Normal olarak genç nüfus var. Genç nüfusun avantajları şeklinde sorunları da var. Iktisat gençleri istihdam edecek potansiyeli haiz değilse işsizlik ortaya çıkar. Ekonominin yeni işler üretmesi gerekiyor. Türkiye ekonomisinin performansı ortadadır. Fakat hepimizin içinde yaşamış olduğu gerçek, pandemi sonrası yükselen sorunlardır. Dünya ekonomik kriz içindedir. Bu krizin ilk olarak hepimizin bilmiş olduğu enerji merkezlidir. Bilhassa Ukrayna savaşından sonrasında enerji ve tahıl sorunlarını öne çıkmış olduğu bir aşamadan geçiyoruz. Rusya-Ukrayna ve batı ülkeler içinde yaşanmış olan problemler karşısında Türkiye’nin yapıcı rol oynadığını tamamımız görüyoruz. Tahıl krizinin çözülmesinde Türkiye’nin üstlendiği görevi hepimiz görmüş oldu. Ukrayna’daki tahılın dünyanın gereksinim duyan bölgelere geçirme edilmesidir. Türkiye burada zamanı rol oynadı. Tüm insanlık için bu görevi üstlendi. Bu hem de bölgede Türkiye’nin sulh kuran, savaşı sonlandıran bir görevi bulunduğunu da dünyaya göstermiş oldu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olmak suretiyle Türkiye’nin rolüne teşekkür etmesi, bu süreçte iş birliği geliştirilmesi bölgeden barışın için başlangıç adımı olur” diye konuştu.
“ENFLASYON YÜZDE 80’LERE ULAŞMIŞTIR”
“Bir başka mesele enflasyon sorunudur. Enflasyon son yıllarda tanık olmadığımız bir orana yüzde 80’lere ulaşmıştır. Bu ciddi bir sorundur” diyen Alim, “Dünya’nın başka devletlerinde enflasyon yüzde 10 yüzde 20 diyorlar. Her birisi artan oranlarda krize dönüşen ve bugünlerde resesyona girme endişesine tartıştıran ve bildiğiniz şeklinde durgunluk ortamına dönüşmesi tehdidi karşı karşıyayız. Türkiye’de bu durumdan etkileniyor. Türkiye daha çok etkileniyor. Bu probleminin en mühim deposu Türkiye’nin döviz açığıdır. Döviz talebi döviz fiyatını arttırdı. Talep arttığı vakit üretemiyorsanız bunun fiyatı artar. Bu mühim mesele olarak karşımızda duruyor. Türkiye’ye ilave yük enerji kaynaklarının tahminlerin üstüne çıkmasıdır. Brent petrol 40 dolardan 120 dolara ulaşmış olduğu aşamada enerji maliyetleri korkulu patlama gösterdi. Yılsonu itibari ile ekonomiye 50 milyar dolar üstüne ek getirmesidir. Bunun maliyeti tüm ekonominin alanlarında, ulaştırma ve enerji açısından baktığımızda pazarlarda, marketlerde bu hissedilir oldu. Bunlar çözümsüz şeyler değildir. Bunlar krizlerin sorunların çözülmesine bağlıdır. Esas mühim tarafı da ekonomini istikrar içinde olması ve büyümesini sürdürmesidir. Türkiye ihracata dayalı gelişme modeline geçerek büyümenin de endüstri üretimine ve imalat endüstri dinamizm devam ettirilmesi Türkiye’nin önündeki tek çözüm yoludur. Türkiye demokratik istikrarını sürdürdükçe mesele çözme kabiliyeti artacaktır. Ekonomideki hedeflere ulaşılacaktır” diye konuştu.
Endüstri ve üretim ve arasındaki en mühim unsur olan beşeri boyutunun desteklenmesi, emeğin toplumsal bakımdan korunmasını sağlayacaklarını dile getiren Alim, “Hepimiz toplumsal politikalarla bunu gerçekleştiriyoruz. Tüm kamu çalışanlarını sakınan 3600 ek göstergeyi düzenleyecek emek harcamalar yaptık. Emekçinin enflasyon mevzusunda konumunu güçlendirdik. Asgari ücretteki aşınmayı, enflasyon karşısında yüzde 30 destek verdik. Bunlar devam edecek. Türkiye emekçileri bunu biliyor. Türkiye toplumsal mesuliyet projelerini uygulayacaktır. Ekonomideki olumsuzluklara karşı çalışanlar korunacaktır. Kimse kaygı etmesin” dedi.
EYT ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLANACAK
Alim sözlerini şöyleki sürdürdü:
“İnsanları istihdamı hazırlayacak gençleri iş sürecine sokmak için bu programlar yapılıyor. İşsizliğe karşı mücadelede emek verme bakanlığı emeğin yanında işsizliği önlenmesi mevzusunda etken tutum alıyor. Vatanımızda mecburi göç etmiş değişik şehirlerde yabancılar çalışıyor. Bunların da bir tek toplumsal yardımlarla değil, iş sürecine katılanların emek verme izni çerçevesinde istihdama katılmasını elde eden programlar yapıyoruz. Bu yaptığımız programı Internasyonal Göç Örgütü destekleniyor teşekkür ediyoruz. Biz bu programlar neticesinde endüstri kuruluşlarımızla iş arayanlarımızı bir araya getiriyoruz. Biz onlara 3 ya da 6 ay destek veriyoruz. Finansı biz veriyoruz. Tüm gereksinimlerini biz karşılıyoruz. Ondan sonrasında kalan kısmı işverenler yapıyor, istihdam garantisini sağlıyor. İşçi, işvereni buluşturacak, bu ülkedeki kayıt dışı istihdam içinde yer almasını önleyecek tertipli emek harcamayı örgütleyecek programdır. Türkiye çapında hızlıca yayılacak. Bursa’ya da katkı sağlayacak. Bursa’yı başka programda ziyaret edeceğiz. Hanım istihdamına ağırlık veren 50+1 istihdam programımız olacaktır. O günde sizlerle beraber olacağız.”
Alim, “3600 ek gösterge, asgari ücret, yarın da sözleşmeli personel mevzusunda dosyayı açtığımda basınla paylaşacağım. Geçici işçiler, EYT’yi tamamladığımız gün, onları açıklayacağım. Gelecek günlerde söz edeceğim. İstihdam daha önemlidir. Bu mevzuya üretim sürecine katılımına dikkatlerini çekmelerini isterim” dedi.
EYT’de hangi formüller masada?

Son Dakika Haberler