Bakan Kurum tarih verdi! 81 ilde başlamış olacak

31.07.2022 17:34 Haber Deposu: DHA Bakan Kurum, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) 70’inci kurum yıl dönümü dolayısıyla Pursaklar ilçesinde meydana gelen fidan dikim törenine katıldı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın ev sahipliğindeki programa, Ankara Valisi Vasip Şahin ve oldukca sayıda sendika üyesi katıldı. Seğmenlerin gösterisiyle başlamış olan etkinlikte, Soma maden kazasında yaşamını yitiren 301 madenci anısında 70 bin fidan toprakla buluşturuldu.
‘YEŞİL ALANLARIMIZIN MİKTARINI ARTIRIYORUZ’
Türkiye’deki yeşil alanları çoğaltmak için mühim bir savaşım verdiklerine değinen Bakan Murat Kurum, “Biz bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hakkaten oldukca mühim bir savaşım veriyoruz. Türkiyemizin neredeyse her yerinde yeşil alanlarımızın sayısını, miktarını artırıyoruz. Dikmiş olduğumuz fidanlarla koruma alanlarının sayısını ve miktarını artırmakla beraber Avrupa’da 1’inci, dünyada 2’nci ülke konumundayız. Bu oldukca mühim bir duruştur. Çevreye ne kadar sevdalı bir lidere haiz olduğumuzu da aslen bu tablo net bir halde ortaya koymaktadır” dedi. ‘SOSYAL KONUT PROJESİNİ 81 İLİMİZDE BAŞLATIYORUZ’
Kurum, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafınca yapılacak toplumsal konut projeleriyle ilgili bir soruya şöyleki cevap verdi:
“İnşallah gelecek ay itibariyle cumhurbaşkanımızın milletimize müjdeleyeceği, cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız. Bu çerçevede aslen konutlarımızı yaptığımız alanlarla, yüzde 50’sini yeşil alanlara terk ediyoruz. İçinde toplumsal donatıları var, yeşil alanları var, camileri var, okulları var ve aslen medeniyetimizin bizlere tarif etmiş olduğu şehirleşme modelini, 81 ilimizde yaygın bir halde sürdürüyor olacağız. Aslına bakarsak biz daha ilkin alışık olduğumuz şeklinde yeşil alanları şehrin dışına değil; şehrin merkezine millet bahçeleriyle yaparak yurttaşlarımızın yeşil alanlarla iç içe yaşamasını sağlamaya çaba gösteriyoruz. Toplumsal konutlarımız, bugüne dek TOKİ Başkanlığımız eliyle 1 milyon 100 bin konutu yaptık ve vatandaşımıza teslim ettik. Dünyada eşi benzeri olmayan bir projedir bu. 20 yılda gidin bakın hiçbir ülke vatandaşına, milletine, dar gelirli vatandaşına 20 yılda 1 milyon 100 bin konut yapmış olup teslim edememiştir. Türkiye, cumhurbaşkanımızın liderliğinde bunun en mühim örneğini işte bu 20 senelik süreçte göstermiştir.” 
Asgari ücretli ailelere konut yolda

Son Dakika Haberler