Bakan Varank, üniversite tercihi meydana getirecek öğrencilere tavsiyelerde bulunmuş oldu

26.07.2022 18:17 Haber Deposu: DHA Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İbn Haldun Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu Tercih Festivali programına katıldı. Bakan Varank, burada üniversite tercihi meydana getirecek öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Varank, son 20 yılda bilhassa yükseöğretime büyük yatırımlar yapıldığını hatırlattı. Varank, programın arkasından İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan ile beraber kampüsü gezdi, ve değişik illerden YKS Okulu için gelen öğrencilerle de buluştu.
‘ÜNİVERSİTE SONRASI ARAŞTIRMALARA KADAR VERDİĞİMİZ DESTEKLER VAR’
Fırsat eşitliğini sağlamak suretiyle bir siyaset oluşturulduğuna dikkat çeken Varank, “Her şehirde bir üniversite yoktu. Hususi üniversitelerimizin, vakıf üniversitelerimizin sayıları hem kısıtlıydı hem de imkanları kısıtlıydı. Bu manada daha talihli olduğunuzun bilincinde bir tercih yapmanızdan bir ağabeyiniz olarak memnun oluyorum. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye’de bilimi, bilimsel emek vermeyi, teknolojiyi, üretimi, mahalli kalkınmayı ve buna dönül politikaları yönlendiren bir bakanlık. Türkiye’de ilköğretim çağlarında üniversite sonrası araştırmalara kadar her alanda bizim verdiğimiz destek sunar var. Bizim bakanlığımızı ilgilendiren hususlar var. Bu manada bir endüstri ve teknoloji bakanlığı olarak kendimizi bilimin hamisi bir bakanlık olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı. ‘SOSYAL BİLİMLERDE DE DESTEKLER VE YÖNLENDİRMELER YAPIYORUZ’
Bakan Varank, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca meydana getirilen etkinlik ve projelere de değinerek, “Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı denildiğinde insanların aklına sanki bu bakanlık yalnız temel bilimlerle, mühendislikle, tıp alanıyla ilgili bir bakanlıkmış benzer biçimde geliyor. Fakat bizim bakanlığımız hem de sizin de gelip ziyaret etmeniz ve toplumsal bilimler alanında Türkiye’nin kim bilir bu kadar süratli en başarıya ulaşmış hale gelmiş okullarından olan İbn Haldun’un da ana etkinlik alanı toplumsal bilimlerde de biz bakanlık olarak fazlaca ciddi destek sunar ve yönlendirmeler yapıyoruz” dedi.
‘KENDİNİZE HANGİ KABİLİYETLERİ KAZANDIRDIĞINIZ DAHA ÖNEMLİ’
Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Varank, “Şu anda bakmış olduğunuzda dünyada global trendlerde artık nerede okuduğunuzdan, hangi üniversitenin diplomasını aldığınızdan ziyade üniversite eğitimi görüyorsanız acaba o eğitim esnasında kişisel olarak kendinize hangi kabiliyetleri kazandırdınız? Buna bakılmaya başlandı. Bugün hiçbir formal mezuniyet belgesi olmadan global şirketlerde fazlaca ciddi noktalara gelmiş, fazlaca ciddi işler icra eden insanoğlu mevcut. Teknoloji tarafında bu fazlaca daha çok yaygın. Kendiniz hangi kısmı okursanız okuyun. Hangi alana ilgi duyuyorsanız duyun. Aslen sizin hayatınıza yön verecek olan burada kazandığınız kabiliyetlerle gelecekte neler yapabileceğiniz. Diplomaya bakmadan burada edindiğiniz kültürle kendinizi geliştirip hemen sonra hayata devam etmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır diye benim kişisel bir görüşüm var. Üniversiteye başlıyorsanız, kafanızdaki ilk hedefiniz bir yerde istihdam edilmek olmamalı. Siz kendi yolunuzu kendi kendinize çizebilir, ayaklarınızın üstünde durabilirsiniz. Buralardan mezun olduktan sonrasında kendi girişimlerinizi yapabilirsiniz. Kendi araştırma projelerinizi yapabilirsiniz. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı kendi yolunuzu çizerken sizin en mühim yoldaşlarınızdan bir tanesi olacaktır” diye konuştu.
ÖĞRENCİLERE BURS İMKANI
Toplumsal ve Beşeri Bilimlerin kıymetli alanlar bulunduğunu belirten Bakan Varank, “Insanbilim, arkeoloji, sanat zamanı, coğrafya, felsefe, tanrı bilim, sosyoloji, tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerini yeğleyen ilk bine girmiş arkadaşlarımıza biz aylık 5 bin 250 lira, binle beş bin arasındaki öğrencilerimize 4 bin lira burs veriyoruz. Beş bin ile on bin arasındaki öğrencilerimize 3 bin lira burs veriyoruz. On binle yirmi bin arasına 2 bin lira, yirmi ile beş bin arasına bin 650 lira aylık burs veriyoruz” dedi.

Son Dakika Haberler