Bilecik Belediyesi’ndeki ‘rüşvet’ vakasında 12 yıla kadar hapis istendi

27.07.2022 18:59 Haber Deposu: DHA Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı’nın, bina ruhsat bedeli ve iş takip edeni için başvuranlardan rüşvet istediğinin tespit edilmesi üstüne, 19 Ocak’ta Bilecik Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Şubesi ekiplerince operasyon düzenlendi. Suçüstü yakalanan Erdağı, sevk edilmiş olduğu adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. İçişleri Bakanlığı da rüşvet iddiaları sebebiyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’i geçici olarak görevden uzaklaştırdı.
Vakayla ilgili Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması tamamlandı. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede; görevden uzaklaştırılan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin ile Şahin’in danışmanlığını da yapmış olduğu öne sürülen Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı’nın Bilecik’te yapılacak olan bir AVM inşaatının satış bedelinin belirlenmesi hususunda rüşvet aldıkları iddiasıyla haklarında 4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. SELÇUK ERDAĞI’NIN, KAMU GÖREVLİSİ OLARAK KABUL EDİLMESİ İSTENDİ
İddianamede, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’inin Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı hakkında resmi bir görevlendirmede bulunmadığını söylediği sadece Erdağı’nın kamu görevlisi olarak kabul edilmesi istenerek, “Her ne kadar şüpheli Semih Şahin’in alınan beyanında şüpheli Selçuk Erdağı’nın başkan danışmanı olarak resmi bir görevlendirilmesi olmadığını beyan etmiş ise de Erdağı’nın fiilen danışmanlık görevini yerine getirmiş olduğu ve bu kapsamda kamu görevi yaptığı, bu yüzden statüsünün kamu görevlisi olarak kabulü gerekmektedir. Kamera kayıtları, beyanlar ve arama el koyma işlemi ve dijital görüntü incelemeleri sonucu elde edilmiş bilgiler, tüm belediye çalışanları ve belediye ile işi olanların şüpheliyle görüşmeleri ve onun bilgisi yada talimatları kapsamında hareket etmeleri şüphelinin bu konumunu ve statüsünü doğrulamaktadır” denildi.
200 BİN DOLAR NAKİT, 130 BİN DOLAR BEDELLİ SENET
Bilecik’te yapılacak olan bir AVM inşaatının satış bedelinin belirlenmesi hususunda 200 bin dolar nakit, 130 bin dolar da bedelli senet karşılığında rüşvet aldıkları iddiasıyla Semih Şahin ile Selçuk Erdağı’nın 4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezasının istendiği iddianamede şu ifadelere yer verildi:
​”Şüpheli Semih Şahin ve iştirak iradesi içinde beraber hareket etmiş olduğu şüpheli Selçuk Erdağı’nın müştekilerin yüklenicisi ve potansiyel alıcısı oldukları, Bilecik merkezde bulunan AVM inşaatı projesinin satış bedelinin belirlenmesi hususunda anlaşmaları karşılığında 200 bin dolar nakit para ve 130 bin dolar bedelli senet tutarında rüşvet istemek ve bu rüşvetin verilmesi mevzusunda varılan antak kalma sonrası, 19/01/2022 tarihinde rüşvete mevzu paranın teslimi sonrası yakalanması suretiyle üstlerine atılı TCK’nın 252/2 maddesinde düzenlenen rüşvet alma suçunu işledikleri anlaşılmakla, şüphelilerin mahkemenizce yargılamalarının yapılarak eylemlerine uyan yukarıda yazılı sevk maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur.”

Son Dakika Haberler