Bodrum Kalesi’ne gezgin akını; 7 ayda ziyaretçi sayısı 160 bini geçti

30.07.2022 11:41 Haber Deposu: DHA Dünyanın mühim gezim destinasyonlarından Bodrum’da yaz sezonuyla zamanı ve gezinsel noktalarda ziyaret artışı gözlendi. Bu kapsamda, kentin sembol noktası Bodrum Kalesi’ni 7 ayda 160 binin üstünde yerli ve yabancı gezgin ziyaret etti. Geçen yıl kaleyi toplamda 160 bin şahıs ziyaret ederken bu yılki yıl sonu hedefinin 350 bin civarında olduğu açıklandı. Kaleyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler vapur batıkları başta olmak suretiyle, zamanı eserlerin bulunmuş olduğu alanları ziyaret ederek kucak kucak fotoğraf çektiriyor. Bunun yanı sıra bilhassa turistler kalenin deniz manzarasını fırsat bilip saatlerce içeride zaman geçiriyor.
‘GÜNLÜK ZİYARETÇİ SAYISI YAKLAŞIK 3 BİN’ Günlük ziyaretçi sayısında sezonun başlamasıyla ciddi artış yaşadıklarını söyleyen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Toprak, şu ifadeleri kullandı:

“Pandemi sonrası turizme süratli bir giriş yaptık. Bu kapsamda ciddi anlamda ziyaretçi yoğunluğu oluşmaya başladı. Bilhassa geçen yıl toplam müze ziyareti 160 bin civarındayken bu senenin ilk 7 ayında bu rakamı yakaladık ve geçtik. Yıl sonunda ise 350 bin civarında ziyaretçi beklentimiz var. Ağırlıklı olarak ziyaretçilerimizi yabancı turistler oluşturuyor. Avrupa ve Asya başta olmak suretiyle bilhassa bu yıl ABD’den ciddi bir artış var ve müzemiz yoğun ilgi görülmekte. Restorasyon sonrasında açtığımız yeni salonları gelen yerli ve yabancı turistler yeni halini görmek istiyor. Bununla beraber yerli gezgin ziyaretçilerimizde de ciddi bir artış söz mevzusu.”
‘MÜZE AKŞAM DA AÇIK OLUNCA İLGİ ARTTI’
Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni saat 23.00’e kadar açık tuttuklarını kaydeden Toprak, “Bu şekilde olunca da bilhassa de akşam saatlerinde müzeye ciddi anlamda ilgi oluyor. Sıcakta kaleyi dolaşmak zor olduğundan akşam saatlerin yoğunluk gözleniyor. Bilhassa ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler gün batımını izlemeyi seviyorlar, kulelerde zaman geçiriyorlar, akşam ışıklandırmalarla beraber kalenin yüksek yerlerinde zaman geçiriyorlar. Bilhassa günlük ziyaretçi averajına baktığımız vakit sürem öncesi bu sayı 1000 civarındayken sezonla beraber ortalama 3 bin şahıs ziyaret ediyor. Pandemiden sonrasında ziyaretler beklentimizin altında fakat gelecek yıllarda bir sorun yaşanmazsa günlük ziyaretçi sayımız 5-10 bin içinde bir beklentimiz var” diye konuştu.
‘MÜZE KART AVATANJI VAR’
Müze kart avantajına da değinen Toprak, “Kalemize giriş 150 lira fakat Türk yurttaşlarımızın müze kart alma benzer biçimde bir avantajları var. Kart 60 TL ve Türkiye’de 200’den fazla müzeye parasız girme hakkına haiz oluyorlar. Bir tek kart olarak da değil, müze kart uygulamasını telefona indirdikleri vakit kartı kullanmadan mobil uygulama ile de bu işlemi yapabilirler” dedi.
Ankara’dan ailesiyle müzeye ziyarete gelen Serdar Aygün, “Müze oldukça güzel ve oldukça organize. Her yer oldukça temiz. Armalar oldukça ilgimi çekti. Açıklamalar oldukça güzel yazılmış. Çocuklar yazıları heyecanla okuyorlar” dedi.

Son Dakika Haberler