Bulgaristan vatandaşları Türkiye’ye pasaportsuz girebilecek

28.07.2022 09:27 Son Güncelleme: 28.07.2022 09:28 Karara bakılırsa Bulgaristan vatandaşları her 180 gün içinde 90 günle sınırı olan kalmak şartıyla, kimlik kartlarıyla Türkiye’ye giriş yapabilecek. Karar ile Türkiye’ye Bulgaristan’dan daha çok gezgin gelmesi ve döviz girdisinin artırılması da hedefleniyor. Bilhassa son aylarda Edirne’ye alışveriş turizmi için gelen Bulgaristan vatandaşlarının sayısı giderek artıyor. Giyimden aksesuara, gıdadan inşaat ürünlerine kadar pek oldukça gereksinimlerini Edirne’den karşılayan Bulgar turistlerin bu karar ile beraber daha da artması planlanıyor.
Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, Bulgar turistlerin pasaportsuz gelmelerinin esnaf için avantaj sağlayacağını dile getirdi. Karar ile beraber gelen gezgin sayısında da artış olmasının beklendiğini aktaran Cingöz, “Edirne sınır kenti olmanın avantajını yaşıyor” dedi. İLK TERCİH KIYAFET
Özgürlük’ten Aylin Rana Aydın’ın haberine bakılırsa turistlerin çoğu zaman AVM yada zincir mağazalardan alışveriş yaptıklarını kaydeden Cingöz, “Turistler çoğu zaman alacakları ürünleri zincir marketlerden almayı tercih ediyor. En fazla giyim alışverişi yapıyorlar” dedi.
BULGAR TURİSTLER İKİNCİ SIRADA
Kültür ve Gezim Bakanlığı verilerine bakılırsa, 2022 yılı Ocak – Mayıs döneminde Türkiye’yi en oldukça ziyaret eden ülke sıralamasında 946 bin 366 gezgin ile Bulgaristan ikinci sırada yer alırken Almanya birinci sırada bulunuyor. Aynı dönemde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin en fazla giriş meydana getirilen sınır kapısı sıralamasında üçüncü sırada yer edinen Edirne’den 1.3 milyon turistin giriş yapmış olduğu görülüyor.
BAE’yi sel vurdu: Onlarca vasıta selde mahsur kaldı

Son Dakika Haberler