Çin’den ABD’ye tehdit dolu sözler: Ateşle oynama

ABD Başkan Biden ile Çin lideri Şi Cinping ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu. Görüşme 2 saat 17 dakika sürdü. Çin Devlet basınında çıkan haberlere bakılırsa, Şi Jinping ve Joe Biden samimi ve derinlemesine” görüşmelerde bulundular ve Çin devlet başkanı, ABD’li mevkidaşını Tayvan üstündeki artan gerilimler içinde “ateşle oynamaması” mevzusunda uyardı.
ÇİN MEDYASI YAZDI
Çin medyası Şi’nin Biden ile görüşmesine ilişkin “Ateşle oynayanlar eninde sonunda yanacak. Ümit ederim ABD tarafı bunu tam olarak anlamış olur” ifadelerini kullandı.
PELOSİ’NİN AÇIKLAMALARI GERİLİME NEDEN OLMUŞTU
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ihtimaller içinde Tayvan ziyaretiyle ilgili Çin tarafınca meydana getirilen açıklamalar daha da sertleşmişti. Çin, Pelosi’nin, egemenlik iddiasında bulunmuş olduğu Tayvan’ı ziyaret etmesi halinde askeri karşılık verebileceği uyarısında bulunmuştu. Müdafa Bakanlığı Sözcüsü Albay Tan Kıfey, Çin ordusunun herhangi dış müdahale ve Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik plan karşısında ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya kesin bulunduğunu vurgularken, “Pelosi Tayvan’ı ziyaret ederse, Çin ordusu boş durmayacak” ifadelerini kullanmıştı. ABD Başkanı Joe Biden’ın bu ziyaret için pozitif düşünmediği biliniyor. Ek olarak Biden yönetiminin, Pelosi’yi bu geziden vazgeçirmek için uğraş verdiği de belirtiliyor. Tayvan ordusu ise, tatbikatlarını yoğunlaştırdı.
 

Son Dakika Haberler