Düşük kaliteli ADBlue’ye dikkat – Otomobil Haberleri

27.07.2022 11:58 Haber Deposu: Mehmet Ali Kantarcı Dizel motorlu araçlarda kullanılan AdBlue, karbon emisyonlarının ciddi oranlarda azaltılmasını sağlıyor. Küresel çapta hükümetler, bilhassa yeşil lojistik uygulamaları açısından oldukça mühim olan AdBlue kullanımının yaygınlaşması için bazı yasal düzenlemeleri hayata geçiriyor. Düşük kaliteli yada lüzumlu standartları karşılamayan AdBlue ürünlerinin ise motorlara çeşitli zarar verebileceği belirtiliyor.
Sektör yetkililerinden İbrahim Karahasanoğlu, Trueblue ürünlerinin tamamının İGSAŞ üretim hattından alınan yüksek saflıktaki ergimiş üre kullanılarak üretildiğine dikkati çekti.AdBlue ürünlerinin yalnızca sertifikalı bayilerden alınması icap ettiğinin ve her üre çözeltisinin AdBlue olmadığının altını çizen Karahasanoğlu, yalnızca Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA) lisansı olan markaların kullanılması icap ettiğini dile getirdi. Karahasanoğlu, kullanılan ürünlerin “ISO 22241-1” kalite standardına uyumlu olması icap ettiğini de altını çizdi. “Düşük kaliteli ürünler motor hasarına yol açabilir”
Bazı kullananların sırf “ucuz” olduğundan standart dışı bazı ürünlere yönelebildiğini ifade eden Karahasanoğlu, “AdBlue adıyla satılan birçok marka var. Yüksek kalitedeki ürünler çoğu zaman benzer fiyat seviyesinde oluyor. Sadece normalden oldukça daha düşük fiyatlara satılan AdBlue ürünlerinin kalitesi düşük olabilir. Düşük kalitedeki ürünler araçların motorlarında ciddi hasara ve tahribata niçin olabiliyor.” uyarısında bulunmuş oldu.
AdBlue’nun araçlara aktarımında nelere dikkat edilmeli
Karahasanoğlu, AdBlue’nun renksiz ve berrak olmasına dikkat edilmesi, bulanık ürünlerin satın alınmaması icap ettiğini söylemiş oldu. İçerisinde değişik katkı maddelerine yer verilen ürünlerin, araçların katalizatör sistemlerini tamamen dönem dışı bırakabileceğini özetleyen Karahasanoğlu, AdBlue’nun araçlara aktarımıyla ilgili şu detayları de paylaştı:
“Dökülmeleri önlemek için devamlı hususi dağıtım ekipmanı kullanılmalı. Su ve öteki tozların girmesini önlemek için de AdBlue deposunun kapağını sıkıca kapatmamız gerekiyor. Eğer AdBlue’da herhangi bir bozulma olduğundan şüpheleniyorsanız yada renginde farklılık görünüyorsa, o ürünün kullanılmamasını tavsiye ediyoruz.”

Son Dakika Haberler