İngiltere’den Rusya’ya yeni yaptırım: Aralarında Hakkaniyet Bakanı da var

26.07.2022 19:25 Haber Deposu: İHA İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline cevap olarak, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletti. İngiltere, Rus işgalini kolaylaştırmak ve Rus ayrılıkçılar Donetsk ile Luhansk’a para aktararak Ukrayna’dan toprak almaya çalışmış oldukları nedeni öne sürülerek Rus bölge valilerine yaptırım uygulandığını deklare etti. Ukrayna’nın Luhansk ve Donetsk bölgelerinde “baskıcı Rus yetkililer” de dahil olmak suretiyle Rusya genelinde 29 bölge valisine yaptırım uygulanmış olduğu açıklandı.
 
Rusya Hakkaniyet Bakanı ve Yardımcısına yaptırım
İngiltere’nin Rusya yaptırımlarına toplamda 42 yeni isim eklendiğini duyuran İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bu kişilere gezi yasağı getirildiğini ve mal varlıklarının dondurulduğunu açıkladı. Rusya Hakkaniyet Bakanı Konstantin Chuychenko ve Hakkaniyet Bakan Yardımcısı Oleg Sviridenko’nın listeye eklenen başlıca adlar içinde yer aldığını belirten Dışişleri Bakanlığı, “İkili, harbe karşı çıkanları hedef alarak Rus vatandaşlarının ifade özgürlüğünü bastırıyor” denildi.  
Rus oligarkın yeğenleri de yaptırım sıralamasında
Dışişleri Bakanlığı ek olarak, geçtiğimiz mart ayında İngiltere tarafınca yaptırım uygulanan Rus milyarder Alisher Usmanov’un 2 yeğenin de bugün listeye eklendiğini belirterek, “Kremlin’le yakın bağları olan büyük Rus oligark Alisher Usmanov’un yeğenleri Sarvar ve Sanjar İsmailov’a yaptırım uygulandı” ifadeleri kullanıldı. Sarvar ve Sanjar İsmailov’un İngiltere’de mühim çıkarları ve mülkleri olduğu açıklandı.
 
İngiltere, Donetsk Halk Cumhuriyetleri’nin Başbakanı Vitaly Khotsenko ve Birinci Başkan Yardımcısı Vladislav Kuznetsov’un da yaptırım listesine eklendiğini aktararak, “Khotsenko ve Kuznetsov Rusya’nın işgal altındaki bölgelerde politikalarını uygulamak için gönderildi, Putin’in Ukrayna’yı yasadışı bir halde daha çok ilhak etme ve işgallerini meşrulaştırmak için düzmece referandumları kullanma planlarını destekledi” denildi.
 
Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü engellemiş olan Suriyeli gruplar da hedef alındı
Biri Suriyelileri Ukrayna’da savaşmak için orduya alan, diğeri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in baskılarını destekleyen 2 Suriyeli grubun da hedef alındığı aktarılarak, “İngiltere, AB ile koordineli olarak 2 grup Suriyeli fertleri hedef alıyor. Bir grup, Rusya’nın Ukrayna’daki harbinde savaşmak suretiyle Suriyelileri askere almaktan sorumluyken, diğeri baskıcı Suriye rejimini destekliyor ve Putin’in internasyonal kargaşa gündeminden yararlanıyor” ifadeleri yer aldı.
 
“Ukrayna galip gelene kadar yaptırımlara devam edeceğiz”
Dışişleri Bakanı Liz Truss ise yapmış olduğu açıklamada, “Sessiz kalıp, Kremlin’in atadığı devlet aktörlerinin Ukrayna halkını yada kendi halklarının özgürlüklerini bastırmasını izlemeyeceğiz. Ukrayna galip gelene kadar Putin’in yasadışı işgalini meşrulaştırmaya çalışanlara sert yaptırımlar uygulamaya devam edeceğiz” dedi.
 
İngiltere, 24 Şubat’ta bu yana bin 100’den fazla şahıs ile 100’den fazla kuruluşa yaptırım uyguladıDışişleri Bakanlığı, İngiltere’nin 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yönelik işgalci saldırılarını sürdüren Rusya’ya karşı Batı yaptırımlarına öncülük etmeye çalıştığını altını çizdi. İngiltere, şu ana kadar bin 100’den fazla şahıs ve 100’den fazla kuruluşuna yaptırım uyguladı. Yaptırım uygulananlar içinde önde gelen politikacılar, yüksek profilli işadamları ve şirketlerin hedef alındığı açıklandı.

Son Dakika Haberler