İthal elektrikli otoya vergi ayarı

Özgür Tecim Anlaşması ve Gümrük Birliği kapsamı haricinde kalan ABD, Çin, Japonya, Hindistan, Kanada, Vietnam şeklinde ülkelerden ithal edilecek elektrikli araçlara yüzde 10 ilave gümrük vergisi getirildi. Mevzuya ilişkin Cumhurbaşkanı Sonucu, dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna bakılırsa mesela, Çin ve Japonya’dan gelecek elektrikli araçlardan alınan gümrük vergisi yüzde 20’ye çıktı.
Alınan karar, Avrupa Birliği (AB), EFTA (İsviçre, Norveç, İzlanda ve Liechtenstein) ve Özgür Tecim Anlaşması meydana getirilen (İsrail, Cenup Kore, Fas, Tunus, Birleşik Krallık şeklinde 21 ülke) ülkelerden ithal edilen elektrikli araçları etkilemeyecek. Sadece, başta Çin ve Japonya olmak suretiyle ABD, Hindistan, Vietnam şeklinde ülkelerden Türkiye’ye gelecek elektrikli araçların tutarları değişecek. Uzmanlara bakılırsa, bu araçlar direkt yüzde 10 daha yüksek fiyattan satılabilir. Ek olarak, kısa süre sonrasında Türkiye pazarına girecek Tesla’nın rekabetçi otomobili Model 3’ün fiyatı da üretimi Şangay’da gerçekleştiği için artacak. TOGG’U NASIL ETKİLEYECEK?
Mevzuyla ilgili görüşlerini aldığımız sektör yetkilileri, bilhassa bu senenin sonunda ve 2023’te, ağırlıklı Çinli ve Japon olmak suretiyle birçok yeni elektrikli otomobilin Türkiye pazarına gireceğini hatırlattı. Uzmanlar, alınan bu kararın Uzakdoğu’dan gelecek markaların Türkiye pazarındaki rekabetçiliğini etkileyebileceğini söylerken, “Bilhassa Çin elektrikli araçlar alanında uzun senelerdir emek harcamalar yapıyor. Düşük maliyetli elektrikli araçlarla pazarları domine ediyorlar. Dolayısıyla, Çin’den gelecek araçlardan artık yüzde 20 vergi alınacak olması Türkiye pazarındaki rekabetçiliklerini etkileyecektir. Doğal olarak ki, bu durumu direkt Togg’a bağlamak doğru olmaz fakat uzun solukta Togg için bilhassa iç pazarda avantaj sağlayabilir” yorumunda bulunmuş oldu.
‘UZAKDOĞULU İŞTAHI AZALIR’
Türkiye’de şu anda resmi olarak distribütörlüğü bulunan MG, Seres ve Skywell olmak suretiyle 3 Çinli elektrikli otomobil üreticisi var. Söz mevzusu markalardan MG’nin Türkiye dağıtıcısı Doğan Trend Otomotiv’in CEO’su Kağan Dağtekin Özgürlük’e yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kulllandı: “Bu yeni vergi düzenlemesi organik olarak fiyatlara aynı mertebede yansır. Orta uzun solukta ise Uzakoğu’dan gelen ve bundan sonrasında gelmesi planlanan markaların iştahını azaltır. Bilhassa Avrupa’da elektrikli araçlara olan talebin fazlaca güçlü olduğu bu zamanda, üreticiler daha kârlı olacağını düşünerek önceliği Avrupa pazarlarına verirler ve Türkiye’deki elektrikli vasıta pazarına daha azca ilgi gösterirler diye düşünüyorum.”
DÖRT MODELİN FİYATI ARTACAK
İlave vergi kararından ilk etapta, Türkiye’de satışa sunulan ve kısa sürede satışa sunulacak 4 modelin etkileneceği tahmin ediliyor.  Bu modellerin 3’ü Çin’den diğeri Japonya’dan geliyor.  DFSK Seres 3, Skywell ET5 ve MG’nin yakında satışa çıkacak yeni ZS EV’i Çin’den gelen elektrikli otomobil modelleri olarak sıralanıyor.
Subaru Solterra ise Japonya’da üretilerek Türkiye pazarında satışa sunuluyor. Getirilen ilave gümrük vergisiyle söz mevzusu modellerin fiyatlarının yüzde 10 oranında artacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, Honda ve Toyota şeklinde markalar da kısa süre içinde yeni elektrikli araçlarını Türkiye pazarında satışa sunmaya hazırlanıyordu. Alınan kararla bu üreticilerin elektrikli otomobilleri de yüzde 20 olarak uygulanacak yeni gümrük vergisine dahil olacak. TESLA MODEL 3’E YÜZDE 20 VERGİ
İlave gümrük vergisinden kısa süre içinde Türkiye pazarına girecek olan elektrikli vasıta devi Tesla da etkilendi. Zira, Tesla’nın en rekabetçi otomobillerinden Model 3’ün üretimi Çin’in Şangay bölgesindeki fabrikada gerçekleştiriliyor. Bu yüzden Model 3 hemen hemen Türkiye pazarında resmi olarak satışa sunulmadan yüzde 20’lik gümrük vergisine dahil oldu. Model 3 Avrupa’da 50 bin Euro’dan süregelen fiyatlarla satışa sunuluyordu. Öte taraftan, dünya devi şirket, öteki bir mühim otomobili Model Y’yi Almanya’daki fabrikasında üreterek Türkiye’de satışa sunmayı planlıyor. Bu yüzden Model Y ilave vergiden etkilenmiyor.
 BU ÜLKELERDEN İLAVE VERGİ ALINMAYACAK
Karar yalnızca Türkiye ile direkt tecim anlaşması bulunmayan ülkeleri kapsıyor. Bu ülkeler, GTS (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) ve ‘Öteki Ülkeler’ sütununda yer edinen ülkelerden meydana geliyor. Mesela, Hindistan, Vietnam, Gana, Kongo, Ukrayna şeklinde ülkeler GTS olarak geçiyor. ‘Öteki Ülkeler’ içinde ise ABD, Japonya, Çin, Kanada şeklinde ülkeler var. Yüzde 10 ilave gümrük vergisinin geçerli olmadığı şu demek oluyor ki karardan etkilenmeyecek ülkeler ise şu şekilde: “Avrupa Birliği ülkeleri, EFTA ülkeleri (İsviçre, Norveç, İzlanda ve Liechtenstein), STA meydana getirilen ülkeler (İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Filistin, Tunus, Fas, Mısır, Arnavutluk, Gürcistan, Karadağ, Sırbistan, Şili, Morityus, Cenup Kore, Malezya, Moldova, Faroe Adaları, Singapur, Kosova, Venezuella ve Birleşik Krallık).”

Son Dakika Haberler