“Saçınıza bu tarz şeyleri sakın yapmayın” – Sıhhat Haberleri

31.07.2022 12:27 Haber Deposu: İHA Saçlarının daha güzel ve bakımlı görünmesini isteyen hanımefendilerin bu uğurda yapmış olduğu bazı uygulamalar saça faydadan oldukca zarar veriyor. Hanımefendilerin saç bakımı mevzusunda en oldukca yapmış olduğu hataları açıklayan kuaför Erkan Yıldırım, saçın ılık suyla yıkanması icap ettiğini belirterek, “Saçınızı mümkün olduğunca ılık ya da soğuk suyla sudan geçirin. Yıkarken de saç derinize masaj yapın. Birçok hanım sıcak suyla banyo yapmayı sever, sadece sıcak su yağ oranının bozulmasına niçin olarak saç derisine zarar verir. Soğuk ve ılık su ise ciltteki kan dolaşımını hızlandırır, bu da saçlar için faydalıdır” dedi.
“Islakken taramayın”
Saçları ıslakken taramanın da dökülmeye yol açabileceği mevzusunda uyaran Erkan Yıldırım, “Hanımefendilerin en oldukca yapmış olduğu hatalardan biri de bu; karışmış saçları ıslakken taramak. Bilhassa de ince uçlu taraklar, ıslak saç tellerinin kopmasına, dökülmesine neden olur. Bu yanlış uygulamadan vazgeçin. Saçınızın nemini ilkin bir havlu yardımıyla alın, kuruttuktan sonrasında tarayın. Büyük uçlu taraklar kullanmaya da dikkat edin” diye konuştu. “Saçı sıkıca toplamayın”
Saçları oldukca sıkı bir halde toplamanın zararı olan bulunduğunu dile getiren Yıldırım, “Saçınızı sert bir tokayla sıkıca topladığınızda saç telleri zarar görür, kopar. Saç derisinde de ağrı, ödem ve duyarlılık meydana gelir. Doğru olanı saçları gevşek bir halde fazla çekmeden toplamaktır” ifadelerine yer verdi.
“Şampuana dikkat”
Kullanılan yanlış şampuanın da saça yarardan oldukca zarar getirebileceğine dikkat çeken Erkan Yıldırım, “Paraben, SLS, alkol şeklinde zararı olan içerikleri olan şampuanlardan uzak durmak gerekiyor. Bunlar saça yarardan oldukca zarar getiriyor. Şampuan seçimini özenle yapmalısınız. Saç tipinize uygun ürünü bir uzmana danışarak öğrenebilirsiniz. Sık sık şampuan değişiklik yapmak de saçınıza zarar verebileceğinden size uygun olan ürüne uzun süre devam etmelisiniz” dedi.
“Rejim yaparken saçınızı da düşünün”
Sıhhatli saçlara haiz olmanın en temel unsurlarından birinin de kafi beslenme bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, yanlış diyetlerden uzak durmak icap ettiğini ifade ederek, “Yetersiz beslenme ve yanlış rejimler, saçı gereksinim duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerden yoksun bırakır. Rejim yaparken saçlarınızı da düşünün, dökülmelere yol açabilecek sağlıksız diyetlerden uzak durun. Her gün saç maşası, düzleştirici ve sıcak fönle saça biçim vermek, bir ihtimal güzel bir görünüm elde etmenizi sağlar sadece saçlarınızı yakarak yapısını bozar. Saç telleri incelir, dökülmeye adım atar. Saçınızı devamlı olarak ısıya maruz bırakmayın” diye konuştu.

Son Dakika Haberler