Salih İsminin Anlamı Nedir? Salih İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Salih İsminin Anlamı Nedir?
Salih isminin anlamı, güvenilir, etik değerleri yüksek ve dini yasaklara uyan olarak bilinmektedir. Tüm anne babalar evlatlarının karakter ve kişiliğini yaşam boyu etkileyeceğini düşündükleri adı seçerken azami itina göstermektedir. Salih adı bu anlamda ilk sıralarda bulunan bir isimdir. Meydana getirilen analizlere nazaran adlar kişiliği yansıtmakta ve karakter özellikleri üstünde etkili olmaktadır.
Salih İsmi Kur’an’da Geçer mi?
Salih isminin Kur’an’da yer alıp alamadığı merak edilmektedir. Meydana getirilen araştırmalara nazaran adam adı olarak verilen Salih adı Kur’an’da yer almamaktadır. Salih adı Arapça kökenli olması dolayısıyla TDK sözlükte bulunmamaktadır. Bebeğine isim arayanların ilk merak mevzusu Kur’an’da geçip geçmediğidir. Sonrasında çağrışımı ve taşımış olduğu anlam gelmektedir.  Salih TDK Lügat Anlamı Ne Demek?
Salih isminin TDK lügat anlamını öğrenmek için, uzmanlar tarafınca meydana getirilen araştırmalara nazaran geçmediği görülmektedir. TDK kayıtlarında geçmeyen Salih adı Arapça kökenlidir. Beş harften oluşan Salih adını taşıyanlar, sakin, etik değerleri yüksek kişiler olarak bilinmektedir.
 Salih isminde bulunan harflerinin anlamı,
S= hayalci, üretken ve kuvvetli,
 A= önder ruhlu, mantıklı,
 L= Naif, sanatla alakalı kabiliyetleri yüksek,
 İ= Sanatçı, duygusal ve sezgileri kuvvetli,
 H= Para ve statüden hoşlanan, garantici kişiliktir.
Isminde bulunan harflerin taşımış olduğu anlamlar da kişilerin ruhsal durumunu etkilemektedir. Salih adının özellikleri içinde sanatla alakalı yetilerinin kuvvetli oluşu ve ticari etkinlik alanlarında garantici olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Salih adı halk içinde bilinmekte ve çok çok fazla sayıda bulunmaktadır.

Son Dakika Haberler