Sıcak yaz günlerinde su tüketimine dikkat: günde 2,5 litre su için

30.07.2022 19:47 Haber Deposu: İHA Artan sıvı ihtiyacının gün içinde enerji düşüklüğü, baş ağrısı, gerilim düşmesi şeklinde sıhhat problemlerine niçin olabileceğini belirten Beslenme ve Rejim Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “Bilhassa sıvı tüketimi ile yakından ilişkili böbrek, gerilim, kalp hastaları, hamileler, emziren bayanlar ve çocuklar, bebeklerin su tüketimine fazlaca ehemmiyet verilmelidir. Günlük su tüketiminin yanında ne olursa olsun öğünümüzde sıvı alımını destekleyecek sebze-meyve gruplarına yer vermeliyiz. Bunun için öğünde sebze yemeği-salata, ayran, komposto şeklinde içeceklerde bulundurmalıyız ile sıvı alımını desteklemeliyiz” dedi. “Saat başı 1-2 bardak olacak şekilde su içilmelidir” İçilmesi ihtiyaç duyulan suyun bir defada fazlaca içilmesinin mide sağlığı açısından uygun olmadığını ifade eden Koçan, “Sık aralıklarla içilmesi en uygunudur. Saat başı 1-2 bardak olacak şekilde su içilmelidir. Kola şeklinde asitli içecekler hem fazlaca şeker içermekte hem de gazlı oluşu sebebiyle uzak durmalı, tüketimini sınırlandırmalıyız. Asit içerikleri sebebiyle ciddi mide problemlerine niçin olabilmektedir.
Limonata, meyve suyu tüketiminde hazır olanların içindeki şeker oranlarını göz önünde bulundurarak, taze evde yapılmış olanlarını tercih etmeliyiz, yemekle beraber tüketmek yerine yiyecek arkası tüketmek daha iyi bir tercih olacaktır. Gene limonata yada maden suyuna ekleyeceğimiz zencefil sindirim şikayetlerini azaltmaya destek olacaktır” diye konuştu. “Meyve tüketimi de iyi bir sıvı desteği olacaktır”
Çay ve kahve tüketiminde kafein oranı sebebiyle tüketim miktarlarını sınırı olan tutulması icap ettiğinin altını çizen Beykent Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Rejim Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “2-3 fincan çay kahveyi, demir eksikliğine niçin olmaması için yemekten minimum 45 dakika 1 saat bekledikten sonrasında tüketmeliyiz. Maden suyu tüketimi gene gün içinde kaybettiğimiz elektrolit açığının kapatılmasında iyi bir tercih olacaktır. Mütevazı olanlarını tercih ederek, meyveli olanlarının içeriğindeki şeker alımından kaçınmış oluruz. Meyve çeşidinin bolca olduğu bu mevsimde meyve tüketimi de iyi bir sıvı desteği olacaktır, yalnız meyvenin şeker deposu olduğu unutulmamalı porsiyon miktarlarına dikkat edilmeli, yemeğin derhal arkasından tüketilmemelidir” dedi. “Ayran içine birkaç yaprak nane katın” “Hazımsızlık, reflü şeklinde şikayetler mevcutsa yemekten sonrasında tüketeceğimiz rezene çayı ile midemizi rahatlatabiliriz” ifadelerini kullanan Koçak, “Gün içinde kaybettiğimiz mineral ve sıvı açığını yerine koymak için iyi bir protein deposu da olan yoğurttan yapacağımız ayran içine birkaç yaprak nane katarak yiyecek arkası midemizin rahatlamasını sağlayabilir” şeklinde konuştu.

Son Dakika Haberler