Sudan’da polisten kaçan göstericiler iple köprüden atladı

03.07.2022 14:30 Son Güncelleme: 03.07.2022 14:31Haber Deposu: İHA Sudan’da halkın geçtiğimiz yıl 25 Ekim’deki askeri müdahalenin peşinden yönetimin tamamen sivillere devredilmesine yönelik başlatmış olduğu protestolar devam ediyor. Başkent Hartum’da bir araya gelen onlarca protestocu polisten kaçmak için El Mek Nimir Köprüsü’nden iple atladı. Paylaşılan görüntülerde birçok göstericinin yaralandığı ve yürümekte güçlük çekmiş olduğu görüldü. Devam eden protestolarda şu ana kadar 113 şahıs yaşamını yitirdi.
İNTERNET VE TELEFON HİZMETLERİ KESİLDİ
Askeri müdahalenin peşinden patlak veren ve 8 aydır devam eden protestolarda ilk kez web ve telefon hizmetleri kesilirken, Sudanlı yetkililerden yaşamını kaybeden protestocular hakkında hemen hemen bir izahat yapılmamıştı. NE OLMUŞTU?
Sudan’da geçtiğimiz yıl 25 Ekim’de Başbakan Abdullah Hamduk ile aralarında minimum 4 bakanın da bulunmuş olduğu öteki sivil hükümet yetkilileri gözaltına alınmıştı. Egemenlik Konseyi Başkanı ve ordu komutanı Abdülfettah el-Burhan, hemen sonra muhteşem hal duyuru ederek, sivil yönetimi feshettiğini duyurmuştu. Başbakan Hamduk, ertesi gün ev hapsine alınması şartıyla özgür bırakılmıştı. Egemenlik Konseyi Başkanı el-Burhan, 11 Kasım’da yayınladığı kararname ile Egemenlik Konseyi’nin tekrardan kurulduğunu duyurmuştu. Darbenin peşinden halk ayaklanmış ve gösteriler patlak vermişti. 21 Kasım’da ise el-Burhan ile Hamduk anlaşmaya varmış ve Hamduk’un tekrardan başbakan olarak göreve gelmesine karar verilmiş, Hamduk göreve gelmesinden ortalama 2 ay sonrasında 3 Ocak’ta çekilme ettiğini duyurmuştu. Ülkede 7 aydır devam eden OHAL ise, 29 Mayıs’ta kaldırılmıştı.
Altın tutarları 6 ayın dibinden döndü!

Son Dakika Haberler