Zelenski: Rusya, terör devleti olarak tanınmalı

31.07.2022 15:03 Haber Deposu: DHA Olenivka’da 50 Ukraynalı harp esirinin yaşamını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıya ilişkin izahat icra eden Zelenski, “Dünya gerçekleri görüyor. İşgalciler tarafınca işlenen bu suçla ilgili tüm deliller toplanacaktır. Bu saldırıyı kim onayladı, kim örgütledi, kim uyguladı hepsi bulunacaktır” dedi.
Zelenski, Rusya’nın bir ‘terör devleti’ olarak tanınması icap ettiğini ifade ederek, “Terör devletine karşı dünya toplumu tarafınca yasal adımlar atılmalıdır. Bu toplu kırım için siyasal söylem düzeyinde kınama kafi değildir. Bundan sonrasında teröristle iyi mi bir ilişki olabilir? Bu şekilde bir ülke ile ne tür bir iş yapılabilir? Rusya’nın bir terör devleti olarak resmen yasal olarak tanınması, bilhassa ABD Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafınca tanınması, siyasal bir jest olarak değil, özgür dünyanın etkili bir savunması olarak gereklidir” dedi. RUSYA’DAN SORUŞTURMA DAVETİ
Rusya Müdafa Bakanlığı, Olenivka’daki saldırının sorumlularının ABD ve Ukrayna bulunduğunu duyurmuştu. Bakanlıktan bugün meydana getirilen açıklamada ise Birleşmiş Milletler ve Internasyonal Kızılhaç Komitesi’nden yetkililerin, Olenivka’daki saldırıya ilişkin yansız bir soruşturma yürütmeleri için davet edilmiş olduğu duyuruldu.
 
Putin, Rus birliği geçit törenine katıldı

Son Dakika Haberler